A különböző személyiségtípusok megjelenésének lenyomatai az öltözködésben

Néhány hete Kardos Roland társaságában ebédeltem, ahol hosszasan beszélgettünk a különböző személyiségtípusok jellemzőiről és ezek megjelenési formáiról. Roland személyiségfejlesztő trénerként és coachként dolgozik, munkájában pedig a világszerte ismert DISC viselkedéstipológiai rendszert alkalmazza. Ez a módszertan kiválóan működik mind egyéni, mind csoportos coachingban, vezetőfejlesztésben, értékesítők képzésében és a munkaerő-kiválasztás során is. Roland elkötelezetten hisz abban, hogy „a megfelelő ember a megfelelő helyre” elv érvényesítése hatalmas értéket teremt.

A DISC egy ítélkezésmentes modell, mely közös kommunikációs nyelvet teremt a különböző működésű emberek között – legyen szó munkahelyi csapatról vagy családi közegről. Segít az emberek közötti jobb megértésben és az elfogadáson alapuló kapcsolódásban, ráadásul a személyes fejlődés egyik fontos alapköve lehet. Nemcsak szakmai, hanem magánéleti téren is komoly tudatosságot hozhat, segítve abban, hogy kapcsolataink harmonikusabbá és eredményesebbé váljanak.

A beszélgetés során megkérdeztem Rolandot, vajon a viselkedési típusok különbségei megjelennek-e az öltözködésben is. Válasza határozott igen volt. A DISC rendszer egyébként színekkel jelöli a négy fő típust – piros, sárga, zöld és kék –, amelyek nemcsak könnyebben megjegyezhetők, mint az ősi (kolerikus, szangvinikus, flegmatikus, melankolikus) elnevezések, hanem vizuálisan is jól elkülöníthetők. Roland ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ez a modell nem a személyiséget méri, hanem a viselkedési és kommunikációs stílust – tehát csak egy szelete annak, amik vagyunk. A motivációink, kompetenciáink, EQ-nk, IQ-nk, neveltetésünk, értékrendünk és érdeklődési körünk ugyanígy hatással van ránk.

Roland lelkesen mesélt az egyes típusok jellemzőiről és azok öltözködési stílusáról, melyeket az alábbi mottókkal és jegyekkel mutatott be:


Piros típus – „Tudom, ki vagyok, és mit akarok”
A domináns, céltudatos, hatékony és versengő személyiségek tartoznak ide. Megjelenésük határozott, kifinomult, követi a divatot és tükrözi az igényességüket. Szeretik a márkás, prémium minőségű ruhákat és kiegészítőket – például feltűnő órákat. A piros típusba tartozók szeretik, ha a megjelenésük tekintélyt sugall és azonnal magukra vonják a figyelmet. Kerülik az átlagost, de nem esnek túlzásokba – számukra a letisztult elegancia és professzionális megjelenés a kulcs.


Sárga típus – „Figyelj rám, és egy vidám élettel hálálom meg”
Ők az optimista, lelkes, társaságkedvelő, impulzív és nyitott egyének. Öltözködésükre a játékosság, színesség és kreativitás jellemző. Bátran választanak élénk színeket, mintákat, sőt extravagáns kiegészítőket is. Számukra a megjelenés az önkifejezés eszköze, és nem riadnak vissza a vicces vagy meghökkentő daraboktól sem. Gyakran spontán vásárolnak, ruhatáruk változatos és tele van élettel.


Zöld típus – „Lassan járj, tovább érsz”
Ebbe a csoportba a nyugodt, megbízható, hűséges, segítőkész, introvertált emberek tartoznak. Az ő öltözködésük visszafogott, praktikus, és elsősorban a kényelmet helyezik előtérbe. Szívesen viselnek sötétebb tónusokat, és nem szívesen válaszolnak a divat gyors változásaira. Hosszú távon ragaszkodnak a bevált, kényelmes darabjaikhoz, és csak akkor vásárolnak, ha valóban szükséges.


Kék típus – „Az ördög a részletekben rejlik”
A precíz, rendszerszemléletű, elemző és visszafogott emberek tartoznak ide. Öltözködésük rendkívül átgondolt, harmonikus, kifinomult, de konzervatív. A megjelenés számukra a profizmus kifejezőeszköze. Sokszor hosszasan keresik a tökéletes ruhadarabot, és csak akkor vásárolnak, ha az minden elvárásuknak megfelel. Kerülik a feltűnőséget, de stílusuk mindig makulátlan.


Roland kiemelte, hogy természetesen senki sem tartozik kizárólag egyetlen típusba – mindannyiunkban ott van mind a négy stílus, csak különböző arányban. Ugyanígy az öltözködésünk is több tényezőtől függ, mint például az életkor, anyagi helyzet, kulturális háttér, nemzeti sajátosságok vagy akár a neveltetés. Mégis, a DISC rendszer nagyszerű iránytű lehet abban, hogy jobban megértsük önmagunkat – és másokat is.

 

Vissza a blogba